Zdjęcia wnętrz

Fotografia architektury to głównie zdjęcia wnętrz, zdjęcia domów, zdjęcia wilii, apartamentów. Po co je robić i kto je zamawia? Moimi klientami są najczęściej agencje nieruchomości lub ich pracownicy, developerzy i osoby prywatne.

Zdjęcia dla agencji nieruchomości

Zdjęcia dla agencji nieruchomości mają za zadanie w sposób jak najbardziej atrakcyjny, pokazać walory nieruchomości, która jest wystawiona na sprzedaż lub wynajem. Jako fotograf muszę wziąć pod uwagę zarówno oczekiwania zleceniodawcy, jak i oczekiwania odbiorcy. Fotografuję tak, żeby podkreślić lokalizację, rozkład nieruchomości, jej wyposażenie, oświetlenie, pokazać przestrzeń i potencjał. Potencjalnego klienta interesuje najmniejszy szczegół. Dlatego zwracam także uwagę na światło w określonych porach dnia. Pamiętajmy, że fotografia architektury ma również osiągnąć cel sprzedażowy, czyli po pierwsze wyróżnić, po drugie zaintrygować, po trzecie wezwać do działania. Odbiorca zdjęć natomiast, spodziewa się przede wszystkim tego, żeby zobaczyć jak lokal, budynek wygląda naprawdę. Nie chce być wprowadzany w błąd. Dodam, że nierzetelne podejście do tematu może się skończyć niezadowoleniem obu stron.

Zdjęcia dla deweloperów

Jest w dzisiejszej branży developerskiej kilka modeli sprzedażowych. Te tradycyjne, które zakładają sprzedaż mieszkań do celów prywatnych lub na wynajem i ten, który zakłada udział kupującego w inwestycji i czerpanie z tego zysku (condohotele). We wszystkich tych przypadkach koniecznością jest wykonanie zdjęcia wnętrz, zdjęć apartamentów, czy zdjęć domów. Powinno się to robić już na etapie budowy. Tworzę dziennik budowy, który pokazuje postępy prac i umożliwia pozyskanie klienta jeszcze przed zakończeniem inwestycji. Inwestorzy liczą na to, prowadząc kampanie reklamowe, że zainteresowani na przykład apartamentami, po wpisaniu frazy – zdjęcia wnętrz bielsko, trafią na ich stronę, ich ofertę, a ta, ze względu na atrakcyjność zdjęć na tyle ich zainteresuje, że staną się ich klientami. I trzeba przyznać, że da się tak zrobić. Jednym z warunków, które trzeba spełnić, to mieć dobre zdjęcia wnętrz.

Zdjęcia dla jednostek samorządu terytorialnego

Fotografia architektury może się także przydać do budowy katalogów, przewodników, atlasów w wersji elektronicznej i tradycyjnej, które pokazują zaplecza i potencjał miast. Takie materiały tworzone są na użytek władz samorządowych, jednostek kultury, historyków. Bielsko-Biała, miasto, w którym prowadzę swoje studio jest przykładem miejsca bogatego w perełki architektoniczne. Idąc ulicami możecie spotkać piękne, zdobione kamienice, które urzekają swoją historią i ornamentyką. Być może, będzie mi kiedyś dane wykonać katalog bielskich kamienic. Taka pozycja miałaby nie tylko walor historyczny, ale także promocyjny.

Zdjęcia dla osób prywatnych

Jeżeli chcecie wynająć mieszkanie lub dom, to zapewne Wasze ogłoszenie trafi do internetu. Musicie zatem, oprócz szczegółowego opisu nieruchomości, mieć atrakcyjne, przykuwające uwagę zdjęcia. Z obserwacji użytkowników takich portali i z własnego doświadczenia wiem, że jeśli Twoja oferta będzie miała mało zdjęć lub zdjęcia będą brzydkie, w słabej rozdzielczości, to Twoje ogłoszenie zostanie zamknięte. Twoja oferta sprzedaży domu będzie bardziej atrakcyjna, jeżeli będziesz miał dobre zdjęcia willi. W innym wypadku stracić klienta.